Konzorciumi partnerségben új defibrillátort fejleszt az Innomed és a Pécsi Tudományegyetem. A 733 millió forintos uniós támogatásból megvalósuló projekt célja az újraélesztések sikerrátájának javítása. A prototípus már megvan, a szabadalom beadása már folyamatban.
Két magyar érdekeltségű projekt is nyert több, mint 30 millió eurót az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) alternatív üzemanyagtöltő infrastruktúra fejlesztését támogató legutóbbi kiírásának döntési listája szerint, és ezek alapján mintegy hatvan helyszínen több mint kétszáz új elektromos töltőpont létesül – hívta fel a figyelmet hétfői posztjában az Energiaügyi Minisztérium.
Magyarország jelentős uniós forrásokat veszít el az Európai Bíróság által kiszabott bírságok és a befagyasztott támogatások miatt. A kormány 2024 júniusa óta napi 1 millió eurós büntetést bukik el a költségvetésből az uniós menekültügyi szabályok megsértése miatt. Az Európai Bizottság közérdekű adatigénylésünkre közölte, hogy már közel 325 millió eurót levont az országnak járó uniós támogatásokból a 2021–2027-es kohéziós források terhére, és a bírság tovább halmozódik. Eközben Magyarország a jogállamisági eljárás miatt több mint 1 milliárd eurót tavaly év végén végleg elveszített, és ha a befagyasztott forrásokat nem sikerül időben felszabadítani, akkor az n+2 szabály miatt még további milliárdok veszhetnek el minden év decemberében. A fedezettel rendelkező uniós pályázatoknál már csak korlátozott a kabinet mozgástere.
Az elmúlt években Ukrajna történelmének egyik legnehezebb időszakát élte át, és ebben a küzdelemben az Európai Unió és az Egyesült Államok kulcsfontosságú szerepet játszottak. A két nagyhatalom támogatása nem csak pénzügyi és katonai segítség formájában nyilvánult meg, hanem egy erős politikai üzenetet is hordozott: Ukrajna nem áll egyedül. Azonban, ha mélyebben beleásunk magunkat a támogatások részleteibe, kiderül, hogy az EU együttes és tagállamainak külön-külön biztosított pénzügyi és katonai segélyei jelentősen meghaladják az USA támogatását. Ez alapján borul Donald Trump adminisztrációjának azon érve, hogy Európa nem tett eleget Ukrajnáért.
Felújították Josip Broz Tito egykori jugoszláv elnök legendás luxushajóját, a Galebet (Sirály), amely újra behajózott Fiume (Rijeka) kikötőjébe, és amelyet múzeummá alakítanak át. Marko Filipovic, Fiume polgármester elmondta: ez lesz az első hajómúzeum Horvátországban, és a tervek szerint 50 ezer látogatót fogad majd évente.
Az illegális bevándorlók kitoloncolások felgyorsítására az Európai Bizottság új jogszabályt készít elő, amelynek egyik kulcseleme a „visszatérési központok” létrehozása az Európai Unión kívül – írja az Euronews. A migrációs paktumban már szerepelt, hogy Európán kívüli országokkal köt megállapodásokat Brüsszel, ahol egyrészt a menedékkérelmi eljárásokat lefolytatják, másrészt ahova vissza küldik a kiutasított személyeket. Magyarország viszont nem akarja alkalmazni az új, sokkal szigorúbb eljárásokat. Eközben emberi jogi szervezetek súlyos aggályokat fogalmaztak meg.
A következő években az Európai Unió jelentős pénzügyi támogatást nyújt a magyar pedagógusok béremeléséhez, amelynek célja a tanári pálya vonzóbbá tétele és az oktatás minőségének javítása. A béremelési program második lépcsője most valósul meg, ennek köszönhetően a pedagógusok átlagbére eléri a diplomás átlagbér 80%-át – írja közleményében az Európai Bizottság.
Az Európai Unió karbonleválasztási és -tárolási (CCS) infrastruktúrájának fejlesztése kulcsfontosságúvá vált a 2030-ra kitűzött kibocsátáscsökkentési célok elérése érdekében. Bár az olaj- és gázipar évtizedek óta támogatja a technológiát, gazdasági életképessége továbbra is kérdéses, ezért a szektor európai szintű támogatást sürget. A környezetvédelmi szervezetek azonban kritikával illetik a fosszilis iparágak CCS-re való támaszkodását, amely szerintük az érdemi dekarbonizációt hátráltatja. Az olajcégek EU-s támogatást kérnek a fejlesztésekhez.
Döntött a kormány: az Európai Unió Bíróságának magyar menekültügyi eljárásokkal kapcsolatos ítéletében kiszabott egyszeri 200 millió eurós és napi 1 millió eurós bírságának ügyét jogi úton támadja meg. Az Igazságügyi Minisztérium ehhez most több százmillió forintos keretet is kap – derül ki a szerdai Magyar Közlönyben megjelent határozatból.
Magyarország kénytelen elbúcsúzni több mint egymilliárd eurónyi (400 milliárd forint) uniós támogatástól, mivel a kormány nem teljesítette a pénz feloldásához szükséges brüsszeli feltételeket. Emellett az ősszel a parlament által megszavazott jogszabálymódosítás sem orvosolja a közérdekű vagyonkezelő alapítványok összeférhetetlenségi aggályait, ezért az Erasmus- és Horizon-programokba sem térhetnek vissza a modellváltott egyetemek és kutatóintézetek.
Elérhető az EUYOU projekt második kérdőíve, amely ismét lehetőséget kínál arra, hogy aktívan hozzájáruljon az Európai Unió kohéziós politikájának jövőjéhez.
A Covid-19 világjárvány élesen rávilágított az Európai Unió régiói közötti gazdasági különbségekre. Az Európai Beruházási Bank (EBB) felmérése szerint a kevésbé fejlett régiók vállalatai sokkal nehezebben jutottak finanszírozáshoz, miközben a fejlettebb régiókban a digitalizáció és az innováció területén végrehajtott beruházások tovább növelték a különbségeket. Ugyanakkor az EU-s vállalatok többségének sikerült megtartani a munkavállalóit és újra nyereségessé tudtak válni. Azonban a regionális fejlettségi különbségek növekedése rávilágít a szükséges kohéziós politikai reformok fontosságára.
Az Európai Bizottság új iránymutatásai szerint a LIFE programból kapott uniós zöld források már nem használhatók fel lobbitevékenységre. A döntés jelentős hatással lehet azokra az NGO-kra, amelyek eddig ezeket a forrásokat használták az EU környezetvédelmi politikájának befolyásolására.
Raffaele Fitto, az új uniós kohéziós biztos, még el sem kezdte a munkáját, de máris szembesül a helyi vezetők és az Európai Bizottság közötti hatalmi harccal. A tét óriási: a következő hétéves költségvetésben évi 392 milliárd euró sorsa dől el.
Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).
Az Integritás Hatóság költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználásának gyanújával feljelentést tett három projekt ügyében, amelyek a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) keretében összesen 487 millió forint európai uniós támogatásban részesültek Kazár és Mátraverebély községekben. Az érintett projektek célja halastavak létesítése volt, összköltségük pedig 973 millió forintot tett ki – derül ki a szervezet közleményéből.
Horvátország után hamarosan a németek is toborozni kezdenek.
Több országgal közösen akarnak egy közös álláspontot kialakítani.
Interaktív, díjmentes online előadás
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.